Baile
Aoisghrúpaí
> 4 Bliain
Ainmneacha Gaeilge
Naíonraí
Ag úsáid Gaeilge le do pháistí
Ag tógáil páistí le Gaeilge taobh amuigh den Ghaeltacht
Ag Tógáil Páistí le Gaeilge sa Ghaeltacht
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
4 > 12 Bliain
Gaelscoileanna
Buntáistí Oideachais trí Ghaeilge
Coláistí Samhraidh
An Ghaelbhratach
Féilte
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
12 > 18 Bliain
Gaelcholáistí
Buntáistí Oideachais trí Ghaeilge
Coláistí Samhraidh
An Ghaelbhratach
Féilte
Ag úsáid d’ainm as Gaeilge
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
18 > 22 Bliain
Cumainn Ghaelacha & Aontais Mhac Léinn
Ag foghlaim Gaeilge mar dhuine óg
Cúrsaí le Gaeilge ar an 3ú Leibhéal
Féilte
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
22+ Bliain
Gairmeacha le Gaeilge in Éirinn
Ranganna Gaeilge do Dhaoine Fásta
Glac Páirt sa Ghluaiseacht
Caint & Comhrá
Féilte
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
Ag labhairt Gaeilge le do gharpháistí
Pobal
Caint & Comhrá
An Ghaeltacht
Grúpaí Pobail
Na Lárionaid Ghaeilge
Sloinne
Cúig Leid
Smaointe iontacha do Sheachtain na Gaeilge 2019
Bronntanais dheasa Ghaelacha don Nollaig
Mionchéimeanna duitse leis an nGaeilge a chur chun cinn
Smaointe do Ghaeilge24
Oireachtas na Samhna 2018
Smaointe do choinne le dul i gcion ar Ghael
Drioglanna Gaelacha le triail
Grúdairí Gaelacha gur fiú blaiseadh
Bealaí le tús a chur leis an léitheoireacht Ghaeilge arís
Aipeanna Gaeilge le hÍoslódáil
Bealaí le do chuid Gaeilge a úsáid le linn an tsamhraidh
5 leid – Podchraoltaí Siamsúla Gaeilge
5 leid – Bealaí leis an #EuroGaelach a chaitheamh
Eagraíochtaí
Féilte
Seachtain na Gaeilge
Imeachtaí Ardú Feasachta
Leabhair Ghaeilge
Podchraoltaí Gaelacha
An Chaint
Oifigigh Gaeilge i bhFeidhmeannacht na Seirbhíse Sláinte (FSS)
7 dtreoir le bheith níos sábháilte ar líne
Foghlaim
Ag foghlaim na Gaeilge
Naíonraí
Gaelcholáistí
Gaelscoileanna
An Ghaeilge i Scoileanna Béarla
Foghlaim Gaeilge mar dhuine fásta
Téarmaíocht agus Gramadach ar líne
Ranganna
Seirbhísí Gaeilge do Scoileanna
Cearta
Acht na dTeangacha Oifigiúla 2003
Cairt Eorpach do Theangacha Réigiúnacha & Mionlaigh
Straitéisí Gaeilge ó Thuaidh is ó Dheas
Seirbhísí ar fáil as Gaeilge
Glac Páirt sa Ghluaiseacht
Feachtasaíocht
Taighde agus Aighneachtaí
Ag úsáid Gaeilge le seirbhísí stáit
An Coimisinéir Teanga
6 fhorbairt teicneolaíoctha atá ó chainteoirí na Gaeilge
Fostaíocht
Gairmeacha le Gaeilge san Eoraip
Gairmeacha le Gaeilge in Éirinn
Folúntais
Físeáin: 'Do Ghairm le Gaeilge'
Do Ghairm le Gaeilge
Físiriseoir
Bainisteoir Siopa
Láithreoir Teilifíse
Comhordaitheoir Tionscadail
Cúntóir Taighde
Straitéisí Pobail & Meán Sóisialta
Bainisteoir Stáisiún Raidió
Oifigeach Eagrúcháin
Eagarthóir Irise
Teicneolaí Oideachais
Leabhrán Ghairmeacha le Gaeilge
Nuacht

Community Groups

There are Irish language groups and organisations based in cities and towns from coast to coast.  These groups provide everything from information to classes, workshops, services and other events.  Below are some of the groups and branches along with contact information. 

Lárionaid

DownÁth na LongPáirc Mara Bhoirche Íochtarboircheiochtar@gmail.com
DownIúr Chinn TráGaeláras Mhic Ardghailmacdhaibheid@btinternet.com
AntrimBéal FeirsteIonad Uíbh Eachachdiarmuid@ionad.eu
AntrimBéal FeirsteAn Droichead Teo.fionnuala@androichead.com
AntrimBéal Feirsteoifig@glornamona.com
AntrimBéal Feirsteccmr@btconnect.com
AntrimBéal FeirsteCultúrlann McAdam Ó Fiaicheimear@culturlann.ie
ArmaghArd MhachaAonach Mhacha (Le forbairt)sean@cairdeteo.com
DerryCarn TóchairAn Carnniall@fermacproperties.com
DerryDoireCultúrlann Uí Chanáindonncha@culturlann-doire.ie
DublinBaile Átha Cliath6 Sráid Fhearchairjulian@cnag.ie
DublinBaile Átha CliathÁras Chrónáinbrian@araschronain.ie
DublinBaile Átha Cliathpobalnagaeilge@gmail.com
CorkCorcaighOifig Gael Tacaeolas@gael-taca.com
GalwayGaillimhÁras na nGaelgaillimh@cnag.ie
LimerickLuimneachHalla Ídeconradhluimnigh@gmail.com
TiperraryAn tAonachDún Mhuirecnagantaonach@gmail.com

Scéimeanna Pobail Gaeilge

An Clár as Gaeilge Teo.Claireclarasgaeilge@eircom.net
An Droichead Teo.Antrimfionnuala@androichead.com
Cairde Teo.Armaghsean@cairdeteo.com
Cairde Uí NéillTyronecairdeuineill@hotmail.com
Coiste Dúiche Mhaigh Eo, Conradh na GaeilgeMayoeolas@conradhmhaigheo.ie
Coiste Forbartha Charn TóchairDerryjoe.odoherty@ancarn.org
Comhaltas UladhUlster
Conradh na Gaeilge, Boirche ÍochtarDownboircheiochtar@gmail.com
Conradh na Gaeilge, Craobh an AonaighTipperarycnagantaonach@gmail.com
Conradh Na Gaeilge, GlaschuScotlandcnag_glaschu@hotmail.com
Croí ÉannaAntrimdmaccoille820@c2kni.net
Cumann Cultúrtha Mhic ReachtainAntrimccmr@btconnect.com
Cumann Gaelach na hEaglaiseDublingaeloifig@tcd.ie
Foras na GaeilgeNationwidegtrimble@forasnagaeilge.ie
Gaeilge Locha RiachGalwayoifig@lochariach.com
Gaelfhorbairt na GaillimheGalwaygaillimh@cnag.ie
Gaelphobal Cheantar an tSratha BáinTyronegaelphobal@btconnect.com
Glór CheatharlachCarlowemma@glorcheatharlach.ie
Glór na MónaAntrimoifig@glornamona.com
Glór na nGael, Uachtar TíreDownemerohagan@yahoo.co.uk
Ionad Uíbh EachachAntrimdiarmuid@ionad.eu
Muintir Chrónáin Teo.Dublinbrian@araschronain.ie

Antrim

Craobh an DroichidContae Aontromaray.giffen@gmail.com
Craobh Bhaile RaghnaillContae Aontromamacapeerp@aol.com
Craobh Dhún LathaíContae Aontromamaureen.gaston@btinternet.co.uk
Craobh Ghaeil Iarthar Bhéal FeirsteContae Aontromat_machare@yahoo.ie
Craobh Ghlór na MónaContae Aontromacaireann@yahoo.com
Craobh na bhFiannContae Aontroma
Craobh na CúirteContae Aontromapauline@michael-flanigan.com
Craobh Naomh PádraigContae Aontromadesidonnelly@hotmail.com
Craobh Oideas FeirsteContae Aontroma
Craobh Sheáin Mhic EachaidhContae Aontroma
Coláiste Mhuire Béal FéirsteContae Aontromacfox758@smucb.ac.uk
Cumann Gaelach Ros EarcáinContae Aontromasharonuichathain@hotmail.com

Armagh

Craobh Chill Mhór Uí NialláinContae Ard Mhachafmacnic@outlook.com
Craobh na LorganContae Ard Mhacha johnnymcgibbonupperbannsf@gmail.com
Craobh Rua, Ard MhachaContae Ard Mhacha

Carlow

Craobh Ghlór CheatharlachContae Cheatharlachemma@glorcheatharlach.ie

Cavan

Craobh an ChabháinContae an Chabháinglorbhreifne@gmail.com

Clare

An Clár as GaeilgeContae an Chláirclarasgaeilge@eircom.net
Coiste Contae an ChláirContae an Chláirjoanne_callinan@hotmail.com
Craobh Chill ChaoiContae an Chláircraiglia2@eircom.net
Craobh na hInseContae an Chláir
Craobh na SionnaContae an Chláirlodonnghaile@hotmail.com

Cork

Coiste Contae ChorcaíContae Chorcaí
Craobh an Chraoibhín AoibhinnContae Chorcaí
Craobh Bhaile MhúirneContae Chorcaíbernicevdoyle@gmail.com
Craobh BheanntraíContae Chorcaí
Craobh Chúil AodhaContae Chorcaíd.ohaodha@ucc.ie
Craobh EochaillContae Chorcaídonachaocarroll1@gmail.com
Craobh Mhainistir na CorannContae Chorcaíedmond.osullivan@corkcoco.ie
Craobh MhalaContae Chorcaíliamsampey@gmail.com
Craobh SciobairínContae Chorcaíconandmyra@gmail.com
Craobh Thraolach Mhic SuibhneContae Chorcaígaelteo@eircom.net
Coláiste na hOllscoile CorcaighContae Chorcaíanchuallacht@uccsocieties.ie
Coláiste na hOllscoile CorcaighContae Chorcaígaeilge@uccsu.ie
Coláiste na hOllscoile CorcaighContae Chorcaícumannd@uccsocieties.ie

Derry

Comhaltas UladhContae Dhoire nm.comer@ulster.ac.uk
Craobh Bhaile an tSuaitrighContae Dhoire
Craobh DhoireContae Dhoire
Craobh Ghleann IolairContae Dhoirenm.comer@ulster.ac.uk
Craobh Phort na Binne UaineContae Dhoire

Down

Craobh an IúirContae an Dúinteresa.mcavoy@sky.com
Craobh Ard Mhic NascaContae an DúinO_Fachtna@gmx.de
Craobh BheannchairContae an Dúin
Craobh Choilleach EanachContae an Dúin
Craobh Leath ChathailContae an Dúineamonn.macconmidhe@gmail.com
Craobh na Glasdromainne (Boirche Íochtar)Contae an Dúininfo@lowermournecnag.com
Craobh Rinn Mhic Giolla RuaContae an Dúin
Craobh Ros TreabhairContae an Dúin
Craobh Uí Fhiaich (Cill Shléibhe)Contae an Dúinmacdhaibheid@btinternet.com

Donegal

Craobh Leitir CeannainnContae Dhún na Gallrosha@utvinternet.com;rmcclafferty@donegalcoco.ie
Craobh Oileán Árainn MhóirContae Dhún na Gallnmuldowneyie@yahoo.co.uk
Coiste Forbartha Dhobhair TeorantaContae Dhún na nGallionadnp@eircom.net
Craobh Chéim AniarContae Dhún na nGall
Craobh Ghleann FhinneContae Dhún na nGallmicodoc@gmail.com
Craobh Phádraig Uí DhomhnaillContae Dhún na nGallbarry.scanlon5@mail.dcu.ie

Dublin

Coiste Contae Átha CliathContae Átha Cliathpaulamelvin@hotmail.com
Craobh an Athar Ó hIceadhaContae Átha Cliathicua@eircom.net
Craobh BhréanainnContae Átha Cliathptmacr@ccc.ie nó ptmac@ruairi.eu
Craobh BorabúContae Átha Cliathcillianburke@btinternet.com
Craobh Ghaelphobal ACT TamhlachtContae Átha Cliathpobalnagaeilge@gmail.com
Craobh Ghleann na LifeContae Átha Cliathneasa@eircom.net
Craobh Inse ChórContae Átha Cliathpatrick_carthy35@yahoo.ie
Craobh Liam BulfinContae Átha Cliathocaollai@eircom.net
Craobh Mháirtín Uí Chadhain, BÁCContae Átha Cliathcris@ionad.org
Craobh MhoibhíContae Átha Cliathamnua@eircom.net
Craobh na gCeithre CúirteannaContae Átha Cliatheithnereidodoherty@lawlibrary.ie
Craobh na nGael ÓgContae Átha Cliathcumannclg@gmail.com; Ruadhan90@gmail.ie;09006753@studentmail.ul.ie
Craobh Raidió Rí-RáContae Átha Cliathniamh@cnag.ie
Pobal Gaeilge 15Contae Átha Cliathmichaelmoroney@gmail.com
Coláiste Mhuire, MarinoContae Átha Cliathsugaeilge@momail.mie.ie
Coláiste na hOllscoile Baile Átha CliathContae Átha Cliathcumann.gaelach@ucd.ie
Coláiste na hOllscoile Baile Átha CliathContae Átha Cliathgaeilge@ucdsu.ie
Coláiste na TríonóideContae Átha Cliathreachtaire@cumann.ie
Coláiste Phádraig, Droim ConrachContae Átha Cliathgormlaith.maynes2@mail.dcu.ie
Institiúid Teicneolaíochta Bhaile Átha CliathContae Átha Cliathcumanngaelach@socs.dit.ie
Ollscoil Chathair Bhaile Átha CliathContae Átha Cliathcumanngdcu@gmail.com

Fermanagh

Tús Nua, Fear Manach ThoirContae Fhear Manachtusnua.fearmanach@hotmail.com

Galway

Coiste Chontae na GaillimheContae na Gaillimheannahernon10@hotmail.com
Craobh Anach CuainContae na Gaillimhe
Craobh Bhaile Átha an RíContae na Gaillimheriada06@gmail.com
Craobh Bhaile Locha RiachContae na Gaillimheoifig@lochariach.com
Craobh Bhéal Átha na SluaContae na Gaillimhejosephbergin@eircom.net
Craobh Chairde de hÍde, Óran MórContae na Gaillimhegsdehide.ias@eircom.net
Craobh Dhúiche RaifteiríContae na Gaillimhejoemurphykilcolgan@hotmail.com
Craobh Ghort Inse GuaireContae na Gaillimhe
Craobh Mhaigh ChuilinnContae na Gaillimhepeadarconradhnagaeilge@eircom.net
Craobh na GaillimheContae na Gaillimhe
Craobh ThuamaContae na Gaillimhepeadar@cnag.ie
Cumann na hAchréidhContae na Gaillimheeibhlinconradhnagaeilge@eircom.net
Acadamh na hOllscolaíochta GaeilgeContae na Gaillimhecoistesoisialta@socs.oegaillimh.ie
Institiúid Teicneolaíochta GhaillimhContae na Gaillimhepaddyfarrell1@hotmail.com

Kerry

Coiste Contae ChiarraíContae Chiarraíoreooim@eircom.net
Craobh Chill AirneContae Chiarraígsfaithleann.ias@eircom.net
Craobh Chorca DhuibhneContae Chiarraíbreandan66@gmail.com
Craobh Cois Leamhna, Cill OrglanContae Chiarraíjkomalley@eircom.net
Craobh Lios TuathailContae Chiarraíainel7@eircom.net
Craobh MhochudaContae Chiarraíeamonnobraoin@hotmail.com
Craobh Oileán ChiarraíContae Chiarraígaelscoilaogain.ias@eircom.net
Craobh Thomás ÁghasContae Chiarraímarmat10@yahoo.com
Craobh Thrá LíContae Chiarraínodalaigh@hotmail.com
Craobh Uíbh RáthaighContae Chiarraíccnfteo@indigo.ie
Cillín TiarnaContae Chiarraíeamonnobraoin@hotmail.com

Kildare

Craobh Ghlór na RíoghContae Chill Daraanitanicamh@yahoo.co.uk
Craobh RithContae Chill Daraamandadiver@hotmail.com

Laois

Craobh Phort LaoiseContae Laoisemscully@laoiscoco.ie

Leitrim

Craobh Thomáis Uí DhuibhirContae Liatromamac.muiri@gmail.com

Limerick

Craobh Chathair LuimnighContae Luimnighbealmill@hotmail.com
Craobh Ráth CaolaContae Luimnightonyjojce@eircom.net
Dáil na MumhanContae Luimnighnodalaigh@hotmail.com
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnighaislingwoulfe@gmail.com
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnigh14155907@micstudent.ul.ie
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnighcarroll.johnmichael@gmail.com
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnighgrantyrs10@gmail.com
Ollscoil LuimnighContae Luimnighgaeilgeul@gmail.com

Louth

Craobh Dhún DealganContae Lúglengat@gmail.com
Craobh Ó MéithContae Lúgearoidz@hotmail.com

Mayo

Coiste Contae Mhaigh EoContae Mhaigh Eoeireoh@gmail.com
Conradh na Gaeilge, Maigh EoContae Mhaigh Eoeolas@conradhmhaigheo.ie
Craobh Bhall ÁlainnContae Mhaigh Eobeogodeo@eircom.net
Craobh Chaisleán a BharraighContae Mhaigh Eostiofan37@gmail.com
Craobh Chill Mhór IorrasContae Mhaigh Eocnagiorrais@hotmail.com
Craobh Chlár Chlainne MhuirisContae Mhaigh Eocolmanor@anu.ie
Institiúid Teicneolaíochta Mhaigh EoContae Mhaigh Eofhla94@yahoo.ie

Meath

Coiste Contae na MíContae na Míoduinnp@eircom.net
Craobh Cholmchille, CeanannasContae na Mítdeh@eircom.net
Craobh na hUaimheContae na Míjoerc@eircom.net
Craobh Ráth CairnContae na Mí
Craobh Uí Ghramhnaigh, Baile Átha BuíContae na Míinfo@athbui.com

Monaghan

An Cumann Gaelach, MuineachánContae Mhuineacháinmichaelcallaghan@gmail.com
Craobh Chluain EoisContae Mhuineacháineois.ias@eircom.net

Offaly

Craobh Cholum Cille, Uíbh FhailíContae Uíbh Fhailímaryberry13@gmail.com
Craobh Thulach MhórContae Uíbh Fhailí

Roscommon

Craobh Ros ComáinContae Ros Comáinmaeve_cas@yahoo.ie

Sligo

Feis ShligighContae Shligigh
Coláiste San Aingeal, SligeachContae Shligighsugaeilgeandculture@stangelas.nuigalway.ie

Tipperary

Cumann Gaelach Chluain MealaContae Thiobhraid Árannliamoduibhir@oceanfree.net
Coiste Contae Thiobraid ÁrannContae Thiobraid Árannemoronaigh@yahoo.ie
Craobh an AonaighContae Thiobraid Árannemoronaigh@yahoo.ie
Craobh Chaiseal MumhanContae Thiobraid Árann
Craobh Dhurlas ÉileContae Thiobraid Árann
Craobh Ros CréContae Thiobraid Árann
Craobh Uí Icí (Carraig na Siúire)Contae Thiobraid Áranncnichochlaigh@yahoo.com

Tyrone

Craobh an Domhnaigh MhóirContae Thír Eoghain
Craobh an Sratha BánContae Thír Eoghainconradh_ansrathban@hotmail.com
Craobh Ard BóContae Thír Eoghain
Craobh Chabhán an ChaorthainnContae Thír Eoghain
Craobh Chaisléan na DeirgeContae Thír Eoghain
Craobh Loch Mhic RuairíContae Thír EoghainSeamusMullan@LoughmacroryGFC.net
Craobh na Carraige MóireContae Thír Eoghain
Craobh Phort an DúnáinContae Thír Eoghain deansloan06@gmail.com
Craobh Port MórContae Thír Eoghain
Craobh Ruairí Mhic EasmainnContae Thír Eoghain
Pobal ar a’n IúlContae Thír Eoghainpobalaraniul@gmail.com 

Waterford

Institiúid Teicneolaíochta Phort LáirgeContae Phort Láirgecathalharte@eircom.net

Wexford

Craobh GhuaireContae Loch Garmanbrona_k@hotmail.com
Craobh Loch GarmanContae Loch Garmanoduinnp@eircom.net

Abroad

Craobh Phádraig Mhic Phiarais, GlaschúScotlandcnag_glaschu@hotmail.com
Craobh BheirlínGermanyr.henneberg@gmx.de
Comharchumann Shealbhóirí na GaeltachtaCanadabowesjulie@hotmail.com
Cumann na GaeltachtaCanadabowesjulie@hotmail.com
Oireachtas Gaeilge CheanadaCanadamilseoggirl72@gmail.com
Conradh na Gaeilge PárasFrancecngparas@hotmail.fr; ciaran92@free.fr
Craobh BirminghamEngland
Craobh an Athar Emmet Fullen, ManchainEnglandphoswell66@hotmail.co.uk
Craobh BirminghamEngland
Craobh Mhic EasmainnEngland
Craobh Newcastle upon TyneEnglandseanocadhain@uwclub.net
Craobh Nollaig Uí ChonaillEngland
Craobh Sheáin Uí Dhonnabháin, LearphollEnglandtonybirtill@hotmail.com
Conradh na Gaeilge Shasana NuaUnited States of Americaeolas@gaeilge.org
Craobh an Ghleanna, MaigheamaíUnited States of America
Craobh Bhaile PhittUnited States of Americacngaeilge@aol.com
Craobh IllinoisUnited States of America
Cumann Gaelach Tír ChikashaUnited States of AmericaMidSouthIrish@gmail.com
Craobh Thír na gCnoc, Travis, TexasUnited States of Americamoyer.misti@gmail.com
Craobh na nAingealUnited States of Americakristen.mich.rogers@gmail.com
Craobh Austin, TexasUnited States of America

Cláraigh do nuachtlitir PEIG

  • Conradh na Gaeilge
  • Foras na Gaeilge
Cláraigh do nuachtlitir PEIG.ie

Nuachtlitir PEIG.ie

Cláraigh dár nuachtlitir a sheoltar gach maidin ag 9 ina mbíonn nuacht an lae, imeachtaí reatha agus an-chuid eile.