Baile
Aoisghrúpaí
> 4 Bliain
Ainmneacha Gaeilge
Naíonraí
Ag úsáid Gaeilge le do pháistí
Ag tógáil páistí le Gaeilge taobh amuigh den Ghaeltacht
Ag Tógáil Páistí le Gaeilge sa Ghaeltacht
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
4 > 12 Bliain
Gaelscoileanna
Buntáistí Oideachais trí Ghaeilge
Coláistí Samhraidh
An Ghaelbhratach
Féilte
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
12 > 18 Bliain
Gaelcholáistí
Buntáistí Oideachais trí Ghaeilge
Coláistí Samhraidh
An Ghaelbhratach
Féilte
Ag úsáid d’ainm as Gaeilge
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
18 > 22 Bliain
Cumainn Ghaelacha & Aontais Mhac Léinn
Ag foghlaim Gaeilge mar dhuine óg
Cúrsaí le Gaeilge ar an 3ú Leibhéal
Féilte
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
22+ Bliain
Gairmeacha le Gaeilge in Éirinn
Ranganna Gaeilge do Dhaoine Fásta
Glac Páirt sa Ghluaiseacht
Caint & Comhrá
Féilte
Saoire sa Ghaeltacht
Tacaíocht, Seirbhísí agus Áiseanna
Ag labhairt Gaeilge le do gharpháistí
Pobal
Caint & Comhrá
An Ghaeltacht
Grúpaí Pobail
Na Lárionaid Ghaeilge
Sloinne
Cúig Leid
Cuntais Ghaeilge le leanúint ar na meáin shóisialta
Smaointe iontacha do Sheachtain na Gaeilge 2019
Bronntanais dheasa Ghaelacha don Nollaig
Mionchéimeanna duitse leis an nGaeilge a chur chun cinn
Smaointe do Ghaeilge24
Oireachtas na Samhna 2018
Smaointe do choinne le dul i gcion ar Ghael
Drioglanna Gaelacha le triail
Grúdairí Gaelacha gur fiú blaiseadh
Bealaí le tús a chur leis an léitheoireacht Ghaeilge arís
Aipeanna Gaeilge le hÍoslódáil
Bealaí le do chuid Gaeilge a úsáid le linn an tsamhraidh
Podchraoltaí Siamsúla Gaeilge
Bealaí leis an #EuroGaelach a chaitheamh
Eagraíochtaí
Féilte
Seachtain na Gaeilge le Energia
Imeachtaí Ardú Feasachta
Leabhair Ghaeilge
Podchraoltaí Gaelacha
An Chaint
Oifigigh Gaeilge i bhFeidhmeannacht na Seirbhíse Sláinte (FSS)
7 dtreoir le bheith níos sábháilte ar líne
Foghlaim
Ag foghlaim na Gaeilge
Naíonraí
Gaelcholáistí
Gaelscoileanna
An Ghaeilge i Scoileanna Béarla
Foghlaim Gaeilge mar dhuine fásta
Téarmaíocht agus Gramadach ar líne
Ranganna
Seirbhísí Gaeilge do Scoileanna
Cearta
Acht na dTeangacha Oifigiúla 2003
Cairt Eorpach do Theangacha Réigiúnacha & Mionlaigh
Straitéisí Gaeilge ó Thuaidh is ó Dheas
Seirbhísí ar fáil as Gaeilge
Glac Páirt sa Ghluaiseacht
Feachtasaíocht
Taighde agus Aighneachtaí
Ag úsáid Gaeilge le seirbhísí stáit
An Coimisinéir Teanga
6 fhorbairt teicneolaíoctha atá ó chainteoirí na Gaeilge
Fostaíocht
Gairmeacha le Gaeilge san Eoraip
Gairmeacha le Gaeilge in Éirinn
Cé hiad na fostóirí Gaeilge is mó?
Comhairle Agallaimh do Phost le Gaeilge
Cúrsaí iarchéime Gaeilge do shaol an lae inniu
Cúrsaí bunchéime spéisiúla le Gaeilge
Folúntais
Físeáin: 'Do Ghairm le Gaeilge'
Do Ghairm le Gaeilge
Físiriseoir
Bainisteoir Siopa
Láithreoir Teilifíse
Comhordaitheoir Tionscadail
Cúntóir Taighde
Straitéisí Pobail & Meán Sóisialta
Bainisteoir Stáisiún Raidió
Oifigeach Eagrúcháin
Eagarthóir Irise
Teicneolaí Oideachais
Leabhrán Ghairmeacha le Gaeilge
Nuacht

Grúpaí Pobail

Tá Grúpaí agus eagraíochtaí Gaeilge lonnaithe in mbailte agus sráidbhailte ar fud na tíre.
Bíonn idir eolas, ranganna agus neart ceardlanna, seirbhísí agus imeachtaí eile ar fáil ó na grúpaí seo.  Seo a leanas mórchuid na ngrúpaí agus craobhacha agus sonraí teagmhála dóibh.

Lárionaid

An DúnÁth na LongPáirc Mara Bhoirche Íochtarboircheiochtar@gmail.com 
An DúnIúr Chinn TráGaeláras Mhic Ardghailmacdhaibheid@btinternet.com 
AontroimBéal FeirsteIonad Uíbh Eachachdiarmuid@ionad.eu 
AontroimBéal FeirsteAn Droichead Teo.fionnuala@androichead.com 
AontroimBéal FeirsteGlór na Mónaoifig@glornamona.com 
AontroimBéal FeirsteÁras Mhic Reachtainccmr@btconnect.com 
AontroimBéal FeirsteCultúrlann McAdam Ó Fiaicheimear@culturlann.ie 
Ard MhachaArd MhachaAonach Mhacha (Le forbairt)sean@cairdeteo.com 
DoireCarn TóchairAn Carnniall@fermacproperties.com 
DoireDoireCultúrlann Uí Chanáindonncha@culturlann-doire.ie 
Baile Átha CliathBaile Átha Cliath6 Sráid Fhearchairjulian@cnag.ie 
Baile Átha CliathBaile Átha CliathÁras Chrónáinbrian@araschronain.ie 
Baile Átha CliathBaile Átha CliathGaelphobal Thamhlachtapobalnagaeilge@gmail.com 
CorcaighCorcaighOifig Gael Tacaeolas@gael-taca.com 
GaillimhGaillimhÁras na nGaelgaillimh@cnag.ie 
LuimneachLuimneachHalla Ídeconradhluimnigh@gmail.com 
Tiobraid ÁrannAn tAonachDún Mhuirecnagantaonach@gmail.com 

Scéimeanna Pobail Gaeilge

An Clár as Gaeilge Teo.An Clárclarasgaeilge@eircom.net 
An Droichead Teo.Aontroimfionnuala@androichead.com 
Cairde Teo.Ard Mhachasean@cairdeteo.com 
Cairde Uí NéillTír Eoghaincairdeuineill@hotmail.com 
Coiste Dúiche Mhaigh Eo, Conradh na GaeilgeMaigh Eoeolas@conradhmhaigheo.ie 
Coiste Forbartha Charn TóchairDoirejoe.odoherty@ancarn.org 
Comhaltas UladhUladh
Conradh na Gaeilge, Boirche ÍochtarAn Dúnboircheiochtar@gmail.com 
Conradh na Gaeilge, Craobh an AonaighTiobraid Áranncnagantaonach@gmail.com 
Conradh Na Gaeilge, GlaschuAlbaincnag_glaschu@hotmail.com 
Croí ÉannaAontroimdmaccoille820@c2kni.net 
Cumann Cultúrtha Mhic ReachtainAontroimccmr@btconnect.com 
Cumann Gaelach na hEaglaiseÁth Cliathgaeloifig@tcd.ie 
Foras na GaeilgeNáisiúntagtrimble@forasnagaeilge.ie 
Gaeilge Locha RiachGaillimhoifig@lochariach.com 
Gaelfhorbairt na GaillimheGaillimhgaillimh@cnag.ie 
Gaelphobal Cheantar an tSratha BáinTír Eoghaingaelphobal@btconnect.com  
Glór CheatharlachCeatharlachemma@glorcheatharlach.ie 
Glór na MónaAontroimoifig@glornamona.com 
Glór na nGael, Uachtar TíreAn Dúnemerohagan@yahoo.co.uk  
Ionad Uíbh EachachAontroimdiarmuid@ionad.eu 
Muintir Chrónáin Teo.Áth Cliathbrian@araschronain.ie 

Contae Aontroma

Craobh an DroichidContae Aontromaray.giffen@gmail.com 
Craobh Bhaile RaghnaillContae Aontromamacapeerp@aol.com 
Craobh Dhún LathaíContae Aontromamaureen.gaston@btinternet.co.uk 
Craobh Ghaeil Iarthar Bhéal FeirsteContae Aontromat_machare@yahoo.ie 
Craobh Ghlór na MónaContae Aontromacaireann@yahoo.com 
Craobh na bhFiannContae Aontroma
Craobh na CúirteContae Aontromapauline@michael-flanigan.com 
Craobh Naomh PádraigContae Aontromadesidonnelly@hotmail.com 
Craobh Oideas FeirsteContae Aontroma
Craobh Sheáin Mhic EachaidhContae Aontroma
Coláiste Mhuire Béal FéirsteContae Aontromacfox758@smucb.ac.uk 
Cumann Gaelach Ros EarcáinContae Aontromasharonuichathain@hotmail.com  

Contae Ard Mhaca

Craobh Chill Mhór Uí NialláinContae Ard Mhachafmacnic@outlook.com 
Craobh na LorganContae Ard Mhacha johnnymcgibbonupperbannsf@gmail.com  
Craobh Rua, Ard MhachaContae Ard Mhacha

Contae Átha Cliath

Coiste Contae Átha CliathContae Átha Cliathpaulamelvin@hotmail.com 
Craobh an Athar Ó hIceadhaContae Átha Cliathicua@eircom.net 
Craobh BhréanainnContae Átha Cliathptmacr@ccc.ie  nó ptmac@ruairi.eu 
Craobh BorabúContae Átha Cliathcillianburke@btinternet.com 
Craobh Ghaelphobal ACT TamhlachtContae Átha Cliathpobalnagaeilge@gmail.com 
Craobh Ghleann na LifeContae Átha Cliathneasa@eircom.net 
Craobh Inse ChórContae Átha Cliathpatrick_carthy35@yahoo.ie 
Craobh Liam BulfinContae Átha Cliathocaollai@eircom.net 
Craobh Mháirtín Uí Chadhain, BÁCContae Átha Cliathcris@ionad.org 
Craobh MhoibhíContae Átha Cliathamnua@eircom.net 
Craobh na gCeithre CúirteannaContae Átha Cliatheithnereidodoherty@lawlibrary.ie 
Craobh na nGael ÓgContae Átha Cliathcumannclg@gmail.com; Ruadhan90@gmail.ie; 09006753@studentmail.ul.ie 
Craobh Raidió Rí-RáContae Átha Cliathniamh@cnag.ie 
Pobal Gaeilge 15Contae Átha Cliathmichaelmoroney@gmail.com 
Coláiste Mhuire, MarinoContae Átha Cliathsugaeilge@momail.mie.ie  
Coláiste na hOllscoile Baile Átha CliathContae Átha Cliathcumann.gaelach@ucd.ie 
Coláiste na hOllscoile Baile Átha CliathContae Átha Cliathgaeilge@ucdsu.ie 
Coláiste na TríonóideContae Átha Cliathreachtaire@cumann.ie 
Coláiste Phádraig, Droim ConrachContae Átha Cliathgormlaith.maynes2@mail.dcu.ie 
Institiúid Teicneolaíochta Bhaile Átha CliathContae Átha Cliathcumanngaelach@socs.dit.ie 
Ollscoil Chathair Bhaile Átha CliathContae Átha Cliathcumanngdcu@gmail.com 

Contae an Chabháin

Craobh an ChabháinContae an Chabháinglorbhreifne@gmail.com 

Contae Cheatharlach

Craobh Ghlór CheatharlachContae Cheatharlachemma@glorcheatharlach.ie 

Contae Chiarraí

Coiste Contae ChiarraíContae Chiarraíoreooim@eircom.net 
Craobh Chill AirneContae Chiarraígsfaithleann.ias@eircom.net 
Craobh Chorca DhuibhneContae Chiarraíbreandan66@gmail.com 
Craobh Cois Leamhna, Cill OrglanContae Chiarraíjkomalley@eircom.net  
Craobh Lios TuathailContae Chiarraíainel7@eircom.net 
Craobh MhochudaContae Chiarraíeamonnobraoin@hotmail.com 
Craobh Oileán ChiarraíContae Chiarraígaelscoilaogain.ias@eircom.net 
Craobh Thomás ÁghasContae Chiarraímarmat10@yahoo.com 
Craobh Thrá LíContae Chiarraínodalaigh@hotmail.com 
Craobh Uíbh RáthaighContae Chiarraíccnfteo@indigo.ie 
Cillín TiarnaContae Chiarraíeamonnobraoin@hotmail.com 

Contae an Chabháin

Craobh an ChabháinContae an Chabháinglorbhreifne@gmail.com

Contae Chill Dara

Craobh Ghlór na RíoghContae Chill Daraanitanicamh@yahoo.co.uk 
Craobh RithContae Chill Daraamandadiver@hotmail.com 

Contae an Chláir

An Clár as GaeilgeContae an Chláirclarasgaeilge@eircom.net 
Coiste Contae an ChláirContae an Chláirjoanne_callinan@hotmail.com 
Craobh Chill ChaoiContae an Chláircraiglia2@eircom.net 
Craobh na hInseContae an Chláir
Craobh na SionnaContae an Chláirlodonnghaile@hotmail.com 

Contae Chorcaí

Coiste Contae ChorcaíContae Chorcaí
Craobh an Chraoibhín AoibhinnContae Chorcaí
Craobh Bhaile MhúirneContae Chorcaíbernicevdoyle@gmail.com 
Craobh BheanntraíContae Chorcaí
Craobh Chúil AodhaContae Chorcaíd.ohaodha@ucc.ie 
Craobh EochaillContae Chorcaídonachaocarroll1@gmail.com 
Craobh Mhainistir na CorannContae Chorcaíedmond.osullivan@corkcoco.ie 
Craobh MhalaContae Chorcaíliamsampey@gmail.com 
Craobh SciobairínContae Chorcaíconandmyra@gmail.com 
Craobh Thraolach Mhic SuibhneContae Chorcaígaelteo@eircom.net 
Coláiste na hOllscoile CorcaighContae Chorcaíanchuallacht@uccsocieties.ie 
Coláiste na hOllscoile CorcaighContae Chorcaígaeilge@uccsu.ie 
Coláiste na hOllscoile CorcaighContae Chorcaícumannd@uccsocieties.ie 

Contae Dhoire

Comhaltas UladhContae Dhoire nm.comer@ulster.ac.uk 
Craobh Bhaile an tSuaitrighContae Dhoire
Craobh DhoireContae Dhoire
Craobh Ghleann IolairContae Dhoirenm.comer@ulster.ac.uk 
Craobh Phort na Binne UaineContae Dhoire

Contae an Dhúin

Craobh an IúirContae an Dúinteresa.mcavoy@sky.com 
Craobh Ard Mhic NascaContae an DúinO_Fachtna@gmx.de 
Craobh BheannchairContae an Dúin
Craobh Choilleach EanachContae an Dúin
Craobh Leath ChathailContae an Dúineamonn.macconmidhe@gmail.com 
Craobh na Glasdromainne (Boirche Íochtar)Contae an Dúininfo@lowermournecnag.com 
Craobh Rinn Mhic Giolla RuaContae an Dúin
Craobh Ros TreabhairContae an Dúin
Craobh Uí Fhiaich (Cill Shléibhe)Contae an Dúinmacdhaibheid@btinternet.com 

Contae Dhún na nGall

Craobh Leitir CeannainnContae Dhún na Gallrosha@utvinternet.com;rmcclafferty@donegalcoco.ie 
Craobh Oileán Árainn MhóirContae Dhún na Gallnmuldowneyie@yahoo.co.uk 
Coiste Forbartha Dhobhair TeorantaContae Dhún na nGallionadnp@eircom.net 
Craobh Chéim AniarContae Dhún na nGall
Craobh Ghleann FhinneContae Dhún na nGallmicodoc@gmail.com 
Craobh Phádraig Uí DhomhnaillContae Dhún na nGallbarry.scanlon5@mail.dcu.ie 

Contae Fhear Manach

Tús Nua, Fear Manach ThoirContae Fhear Manachtusnua.fearmanach@hotmail.com 

Contae na Gaillimhe

Coiste Chontae na GaillimheContae na Gaillimheannahernon10@hotmail.com 
Craobh Anach CuainContae na Gaillimhe
Craobh Bhaile Átha an RíContae na Gaillimheriada06@gmail.com 
Craobh Bhaile Locha RiachContae na Gaillimheoifig@lochariach.com 
Craobh Bhéal Átha na SluaContae na Gaillimhejosephbergin@eircom.net  
Craobh Chairde de hÍde, Óran MórContae na Gaillimhegsdehide.ias@eircom.net 
Craobh Dhúiche RaifteiríContae na Gaillimhejoemurphykilcolgan@hotmail.com 
Craobh Ghort Inse GuaireContae na Gaillimhe
Craobh Mhaigh ChuilinnContae na Gaillimhepeadarconradhnagaeilge@eircom.net 
Craobh na GaillimheContae na Gaillimhe
Craobh ThuamaContae na Gaillimhepeadar@cnag.ie 
Cumann na hAchréidhContae na Gaillimheeibhlinconradhnagaeilge@eircom.net 
Acadamh na hOllscolaíochta GaeilgeContae na Gaillimhecoistesoisialta@socs.oegaillimh.ie 
Institiúid Teicneolaíochta GhaillimhContae na Gaillimhepaddyfarrell1@hotmail.com 

Contae Laoise

Craobh Phort LaoiseContae Laoisemscully@laoiscoco.ie 

Contae Liatroma

Craobh Thomáis Uí DhuibhirContae Liatromamac.muiri@gmail.com 

Contae Loch Garman

Craobh GhuaireContae Loch Garmanbrona_k@hotmail.com 
Craobh Loch GarmanContae Loch Garmanoduinnp@eircom.net 

Contae Lú

Craobh Dhún DealganContae Lúglengat@gmail.com 
Craobh Ó MéithContae Lúgearoidz@hotmail.com 

Contae Luimnigh

Craobh Chathair LuimnighContae Luimnighbealmill@hotmail.com 
Craobh Ráth CaolaContae Luimnightonyjojce@eircom.net 
Dáil na MumhanContae Luimnighnodalaigh@hotmail.com 
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnighaislingwoulfe@gmail.com 
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnigh14155907@micstudent.ul.ie 
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnighcarroll.johnmichael@gmail.com  
Coláiste Mhuire Gan SmálContae Luimnighgrantyrs10@gmail.com 
Ollscoil LuimnighContae Luimnighgaeilgeul@gmail.com 

Contae Mhaigh Eo

Coiste Contae Mhaigh EoContae Mhaigh Eoeireoh@gmail.com 
Conradh na Gaeilge, Maigh EoContae Mhaigh Eoeolas@conradhmhaigheo.ie 
Craobh Bhall ÁlainnContae Mhaigh Eobeogodeo@eircom.net 
Craobh Chaisleán a BharraighContae Mhaigh Eostiofan37@gmail.com 
Craobh Chill Mhór IorrasContae Mhaigh Eocnagiorrais@hotmail.com 
Craobh Chlár Chlainne MhuirisContae Mhaigh Eocolmanor@anu.ie 
Institiúid Teicneolaíochta Mhaigh EoContae Mhaigh Eofhla94@yahoo.ie 

Contae Mhuineacháin

An Cumann Gaelach, MuineachánContae Mhuineacháinmichaelcallaghan@gmail.com 
Craobh Chluain EoisContae Mhuineacháineois.ias@eircom.net 

Contae na Mí

Coiste Contae na MíContae na Míoduinnp@eircom.net 
Craobh Cholmchille, CeanannasContae na Mítdeh@eircom.net 
Craobh na hUaimheContae na Míjoerc@eircom.net 
Craobh Ráth CairnContae na Mí
Craobh Uí Ghramhnaigh, Baile Átha BuíContae na Míinfo@athbui.com 

Contae Phort Láirge

Institiúid Teicneolaíochta Phort LáirgeContae Phort Láirgecathalharte@eircom.net 

Contae Ros Comáin

Craobh Ros ComáinContae Ros Comáinmaeve_cas@yahoo.ie 

Contae Shligigh

Feis ShligighContae Shligigh
Coláiste San Aingeal, SligeachContae Shligighsugaeilgeandculture@stangelas.nuigalway.ie 

Contae Thiobraid Árann

Cumann Gaelach Chluain MealaContae Thiobhraid Árannliamoduibhir@oceanfree.net 
Coiste Contae Thiobraid ÁrannContae Thiobraid Árannemoronaigh@yahoo.ie 
Craobh an AonaighContae Thiobraid Árannemoronaigh@yahoo.ie 
Craobh Chaiseal MumhanContae Thiobraid Árann
Craobh Dhurlas ÉileContae Thiobraid Árann
Craobh Ros CréContae Thiobraid Árann
Craobh Uí Icí (Carraig na Siúire)Contae Thiobraid Áranncnichochlaigh@yahoo.com 

Contae Thír Eoghain

Craobh an Domhnaigh MhóirContae Thír Eoghain
Craobh an Sratha BánContae Thír Eoghainconradh_ansrathban@hotmail.com 
Craobh Ard BóContae Thír Eoghain
Craobh Chabhán an ChaorthainnContae Thír Eoghain
Craobh Chaisléan na DeirgeContae Thír Eoghain
Craobh Loch Mhic RuairíContae Thír EoghainSeamusMullan@LoughmacroryGFC.net 
Craobh na Carraige MóireContae Thír Eoghain
Craobh Phort an DúnáinContae Thír Eoghain deansloan06@gmail.com 
Craobh Port MórContae Thír Eoghain
Craobh Ruairí Mhic EasmainnContae Thír Eoghain
Pobal ar a’n IúlContae Thír Eoghainpobalaraniul@gmail.com 

Contae Uibh Fháilí

Craobh Cholum Cille, Uíbh FhailíContae Uíbh Fhailímaryberry13@gmail.com 
Craobh Thulach MhórContae Uíbh Fhailí

Thar Lear

Craobh Phádraig Mhic Phiarais, GlaschúAn Albaincnag_glaschu@hotmail.com 
Craobh BheirlínAn Ghearmáinr.henneberg@gmx.de 
Comharchumann Shealbhóirí na GaeltachtaCeanadabowesjulie@hotmail.com  
Cumann na GaeltachtaCeanadabowesjulie@hotmail.com 
Oireachtas Gaeilge CheanadaCeanadamilseoggirl72@gmail.com 
Conradh na Gaeilge PárasAn Fhrainccngparas@hotmail.fr ; ciaran92@free.fr 
Craobh BirminghamSasana
Craobh an Athar Emmet Fullen, ManchainSasanaphoswell66@hotmail.co.uk 
Craobh BirminghamSasana
Craobh Mhic EasmainnSasana
Craobh Newcastle upon TyneSasanaseanocadhain@uwclub.net 
Craobh Nollaig Uí ChonaillSasana
Craobh Sheáin Uí Dhonnabháin, LearphollSasanatonybirtill@hotmail.com 
Conradh na Gaeilge Shasana NuaStáit Aontaithe Mheiriceáeolas@gaeilge.org 
Craobh an Ghleanna, MaigheamaíStáit Aontaithe Mheiriceá
Craobh Bhaile PhittStáit Aontaithe Mheiriceácngaeilge@aol.com 
Craobh IllinoisStáit Aontaithe Mheiriceá
Cumann Gaelach Tír ChikashaStáit Aontaithe MheiriceáMidSouthIrish@gmail.com 
Craobh Thír na gCnoc, Travis, TexasStáit Aontaithe Mheiriceámoyer.misti@gmail.com 
Craobh na nAingealStáit Aontaithe Mheiriceákristen.mich.rogers@gmail.com 
Craobh Austin, TexasStáit Aontaithe Mheiriceá

Cláraigh do nuachtlitir PEIG

  • Conradh na Gaeilge
  • Foras na Gaeilge
Cláraigh do nuachtlitir PEIG.ie

Nuachtlitir PEIG.ie

Cláraigh dár nuachtlitir a sheoltar gach maidin ag 9 ina mbíonn nuacht an lae, imeachtaí reatha agus an-chuid eile.